Jak si správně vybrat internetovou přípojku

Jistě jste již viděli nápis „rychlost připojení 20Mb/s“. Jistě jste již slyšeli jak někdo ve vašem okolí řekl „stahuju to dvě mega za sekundu“. Jak je možné, že dodavatelé konektivit nabízí 10, 20, 100 Mb/s a vy pak stahujete „jen“ 2 MB/s? Ano, ti všímavější z vás si všimly toho nepatrného rozdílu ve velikosti toho „B“. Ač je to trochu matoucí, používají se v tomto oboru dvě jednotky, které se označují jedním písmenkem, tedy B/b, s rozdílem ve velikosti znaku. Dokonce i název je podobný: „bit“ a „bajt“. Ale který je který? A jak se v nich orientovat? Pomůckou může být délka slov. Bit tedy „ten kratší“ je označení té nejmenší informace, kterou můžete poslat – jednička nebo nula. Byte (čte se „bajt“) je složen z osmi bitů.

Ale co to má dělat s internetovou přípojkou? A jak přípojku tedy správně vybrat? Díky tomuto základu si můžeme ukázat několik výpočtů podle kterých budeme moci správně určit rychlost naši přípojky.

Pro stanovení rychlosti používáme bit. Počet jednotlivých bitů, které „vypadnou z kabelu“ u Vás doma za jednu sekundu je označena jednotkou 1b/s. Převod jednotky je pak jednoduchý.

1 000 000 b/s = 1 000 kb/s = 1 Mb/s

Při stahování souborů z internetu se rychlost neuvádí v bitech za sekundu, ale v Bajtech za sekundu. Již na začátku textu jsme si řekli, že Byte je složen s osmi bitů, zde je názorný převod.

Přípojka 10 Mb/s → stahuji 1,25 MB/s (10 / 8 = 1,25)

Stejná matematika platí i pro upload – česky odesílání. Důležitý údaj, který by Vám měl poskytovatel internetové přípojky sdělit. Stejně jako Download udává jakou rychlostí data můžete stahovat. Upload udává jakou rychlostí můžete data na internet posílat. Co nejrychlejší upload potřebují hlavně přípojky s kamerovými systémy nebo hráči online her.

Rychlost ale není zdaleka všechno co je potřeba sledovat na nabízeném připojení. Každá přípojka se definuje ještě možností agregace a FUPu.

Agregace neboli sdílení je označení pro sdílenou internetovou přípojku s ostatními uživateli. Pokud je u nabízeného připojení 10 Mb/s uváděná agregace například 1:10, pro uživatele to znamená že rychlost jeho připojení není garantovaných 10 Mb/s, ale jeho rychlost je dynamická v rozsahu 1 Mb/s – 10 Mb/s. Tohoto omezení si můžou uživatelé všimnout zvlášť v „denní špičce“.

FUP zkratka z anglického Fair use policy se používá k zamezení uživateli aby vytížil internetovou přípojku přílišným používáním a omezoval tak ostatní uživatele. FUP se nastavuje na určité časové období (den, měsíc) pro které je určeno množství dat, které může uživatel stáhnout než mu poskytovatel přípojky udělí sankce, většinou ve formě snížení rychlosti.

Výše zmiňovaných garantovaných 10 Mb/s je ovšem dnes také možné získat. Zpravidla si takové tarify objednávají firmy a domlouvají konkrétní nastavení přípojky podle svých představ. Cena se pak u takových přípojek ladí dle konkrétních případů.

Stále se bavíme o připojení, které dostanete od vašeho zřizovatele přípojky. Rychlost kterou dostanete z vaši antény nebo optické zásuvky je jedna věc, ale to nutně nemusí být rychlost kterou naměříte na vašem počítači. Stačí mezi anténu a počítač zapojit starší wifi router a rychlost může klesnou klidně i na polovinu. Ani novinka nemusí být výhrou. Šetření na wifi routeru pokud si platíte kvalitní internetové připojení rozhodně není dobrý nápad. Levné „wifiny“ bývají sestaveny z poruchových součástek a někdy stačí první zapojení do sítě pro to, aby router začal přípojku degradovat.

Aby toho nebylo málo vaše stahování je ovlivněno také serverem, ze kterého stahujete. I ten má svoji přípojku, a i ten může mít některá omezení. Proto rychlost stahování souborů z internetu není rozhodujícím údajem o kvalitě vaši internetové přípojky. Navíc domácí počítač je snaživý tvor a pro stahovaný soubor využívá celkovou kapacitu vaši internetové přípojky. Tato funkce je žádaná, pokud chcete mít stahovaný soubor co nejrychleji v PC, ale co když se počítač nebo váš telefon rozhodne na pozadí stahovat aktualizace? A co když máte doma těch telefonů víc? A co když chcete zrovna vaši přípojku využívat jinak, například na sledování IPTV?

IPTV patří pravděpodobně k tomu nejnáročnějšímu na datové služby. V některých případech je možné že náročnost IPTV dosáhne až 20 Mb/s. Pokud je na přípojce nastavena agregace, nebo FUP, dá si říci, že levnější přípojka bude nepoužitelná. Je pravda že provozovatelé IPTV mají tento problém na paměti, a proto bývají kvalitní streamy vybaveny takzvanou adaptivní kvalitou obrazu. Tato funkce dovede přizpůsobit kvalitu přijímaného signálu podle potřeb internetové přípojky. Přesto, pokud do sítě k IPTV připojíte několik dalších zařízení, může se stát že vaše „chytré telefony“ (popřípadě počítače), hloupě vaši přípojku zahltí.

Při výběru internetové přípojky, popřípadě poskytovatele je potřeba rozmyslet mnoho věcí, hlavně ale musíte vědět na co přípojku budete používat vy, a všichni kteří se k přípojce budou připojovat. S tím ostatním vám kvalitní provozovatel poradí.

Aktuálně je v naší síti připojeno 5353 zákazníků.

Kontakt

  • OMEGA tech s.r.o.
  • Nádražní 85
  • 563 01 Lanškroun
  • omega@omegatech.cz
  • +420 465 324 769
  •  
  • servisní linka - poruchy
    +420 467 771 321